REFA świętowało 30-lecie. 28 listopada 2011 w bazylice św. Franciszka w Krakowie na Mszy św. której przewodniczył prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz uczestnicy Ruchu, przyjaciele i zaproszeni goście dziękowali za REFA i jego obecność w Kościele. Następnie w klasztornej sali w programie prowadzonym przez Ewę Furlepa i o. Stanisława Jaromi wspominano piękne chwile z historii REFA i zastanawiano się nad nowymi wyzwaniami dla chrześcijańskich ekologów. Wręczono dyplomy członków honorowych prof. Janowi Dobrowolskiemu, ks. prof. Maciejowi Ostrowskiemu i prof. Zbigniewowi Mirkowi. Następnie Kasper Jakubowski zaprezentował idee Ogrodów św. Franciszka a Jan Kocieniewski projekt chrześcijańskiej edukacji ekologicznej „Czyńcie sobie ziemię kochaną!”. Pokazano też nowe wydawnictwa REFA. Wśród gości byli m.in. prof. Zbigniew Wierzbicki, red. Krystyna Bonenberg, dr Maciej Bonenberg, dyr. Zbigniew Żurek z Gorczańskiego PN, Tadeusz Stanowski i Kazimierz Stanek z LOP, Anna Bednarek i Dorota Staszewska z koalicji „Nie dla GMO” oraz bracia franciszkanie zaangażowani w REFA w ciągu 30 lat jego aktywności. Zwieńczeniem spotkania była wspólna agapa.

 

Zapraszamy także do obejrzenia krótkiego materiału filmowego zrealizowanego z tej okazji.

Święta Kateri  Tekakwitha - indiańska patronka ekologówPośród świętych kanonizowanych w dniu misyjnym (21.10) przez Benedykta XVI, jest pierwsza indiańska święta, Kateri Tekakwitha. Nazywana „Lilią Mohawków” uznawana jest za patronkę sierot, uchodźców, emigrantów, ludzi wyśmiewanych ze względu na wiarę i.. ekologów oraz wszystkich zaangażowanych w ochronę przyrody.

„Bądź człowiekiem, uwolnij psa z łańcucha” to akcja organizowana przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ), które chce zaangażować w nią osoby duchowne. Jak mówi KAI o. Stanisław Jaromi, przewodniczący Franciszkańskiego Ruchu Ekologicznego, katolicy zbyt często boją się mówić wprost o problemie przestrzegania praw zwierząt. Podkreśla, że potrzeba wiele pracy, aby to zmienić.

Minął kolejny światowy dzień żywności i pozostaje refleksja:  Jak rozmawiać o głodzie w świecie, gdzie 800 milionom ludzi grozi śmierć głodowa, 2 miliardy cierpią na niedożywienie, półtora miliarda walczy z otyłością a 1/3 wyprodukowanej żywności marnuje się co oznacza, że 1,3 miliarda ton jedzenia ląduje w koszu....
Co to osobiście znaczy dla nas? Czy każdy z nas nie powinien do codziennego rachunku sumienia dodać refleksję, czy nie marnowałem żywności?

Raimundo Alves Borges, katolicki lider z diecezji Viana w prowincji Maranhao jest kolejną ofiarą walki o ziemię w brazylijskiej Amazonii. Zginął 14 kwietnia 2012, bo walczył o swoje i swej wspólnoty prawo do tradycyjnego gospodarowania swą ziemią. Niestety, konflikt pomiędzy mieszkańcami Amazonii a wielkimi plantatorami wspieranymi przez międzynarodowe korporacje, mimo licznych deklaracji politycznych, nie ma końca.  To, co dzieje się w Amazonii z polskiego punktu widzenia wydaje się niewyobrażalne: być może trzeba to określić jako „ekologiczne” męczeństwa. W Brazylii ludzie giną, gdy zbyt głośno upominają się o prawa ludzi i przyrody, lub piętnują chciwość. Tak zwani nieznani sprawcy zazwyczaj nie zostają ujawnieni. Najbardziej dramatycznym przykładem jest historia siostry Dorothy Mae Stang.