- Szczegóły
- Kategoria: 2018
- Odsłony: 4212
Na dwa dni Kraków stał się światowym centrum religijnego myślenia o ekologii – napisał w Artur Sporniak dla TP w relacji z międzynarodowej konferencji naukowej „Creatio Continua. Ekologia – teologia, oikonomia i nauka o stworzeniu”. Jakie efekty przyniesie owa „ekologiczno-religijna burza mózgów”? Czas pokaże. Organizatorzy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska obiecali publikację materiałów. Zatem w naszej relacji zwracamy szczególną uwagę na obecność franciszkańskich ekologów oraz na to, co szczególnie nas zainspirowało i zachwyciło..
Czytaj więcej: Dialog ekologii i teologii na konferencji Creatio continua
- Szczegóły
- Kategoria: 2018
- Odsłony: 2842
Trzy filary klimatycznego planu działania zaproponował kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w oficjalnym wystąpieniu podczas 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Wskazując na dostępne nam dane naukowe podkreślił potrzebę szybkiego działania w kontekście etyki, równości i sprawiedliwości społecznej. „Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, że zmiany klimatu to sprawa coraz bardziej moralna niż techniczna” – dodał i podkreślił znaczenie wkładu jakie wnosi społeczeństwo obywatelskie i współpraca w budowaniu naszego wspólnego domu.
- Szczegóły
- Kategoria: 2018
- Odsłony: 3233
Nasz portal zadebiutował na Zielone Święta w maju 2012 r. z hasłem "Zielony chrześcijański portal na Zielone Świątki". Jego twórcy i autorzy to członkowie Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA. Jesteśmy przekonani, że na religijnej mapie Polski wśród licznych inicjatyw potrzebne jest miejsce spotkania katolików zaangażowanych w ekologię i ochronę stworzenia. Nasz portal od lat wypełnia tę lukę i prezentuje chrześcijański głos w szeroko rozumianej problematyce ekologicznej. W ostatnim czasie szczególnie promujemy eko-encyklikę Laudato si' oraz projekty wdrażające ekologię integralną.
- Szczegóły
- Kategoria: 2018
- Odsłony: 5003
Akademicy i aktywiści ekologiczni, duchowni i świeccy, razem jako chrześcijanie piszą do uczestników Szczytu Klimatycznego w Katowicach obiecując swe wsparcie duchowe i modlitwę. Działając dla ekologicznego nawrócenia współczesnej ekonomii, polityki i nauki, proszą, aby na negocjacjach ONZ zatriumfowało dobro wspólne i zostały podjęte właściwe decyzje dotyczące przyszłości życia na Ziemi. Zachęcają też „aby starczyło nam pokory w przyjęciu danych raportów naukowych, odwagi w rezygnacji ze słusznych roszczeń konsumpcyjnych i wyobraźni w naszych decyzjach”. Oto jego tekst w języku polskim, angielskim i francuskim.
Czytaj więcej: List ekologów chrześcijan do uczestników COP24
- Szczegóły
- Kategoria: 2018
- Odsłony: 2897
Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Jedna z dziewięciu sekcji, która jako swój obszar badawczy i strategiczny ma "Wieś i rolnictwo" swoje spotkanie 8 maja 2018 r. poświęciła ekologii. A dokładnie ekologii integralnej w perspektywie encykliki Laudato si' wyznaczając sobie temat: "Rolnictwo, jakość żywności, woda, energia, ochrona środowiska, rozwój, wokół encykliki Laudato si'". Głównym mówcą spotkania w Pałacu Prezydenckim był szef REFA o. Stanisław Jaromi, Człowiek Polskiej Ekologii '2016. U nas szczegółowy program spotkania i jego wnioski.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec